Kopřiva
Známá je hlavně jako zdroj dobře vstřebatelného železa, jehož nedostatek je častým problémem v těhotenství. S nedostatkem železa – anemií souvisí zvýšená únava případně i dušnost, paradoxně i zvýšená krvácivost (včetně silnější menstruace). V průběhu těhotenství se tělo připravuje na krevní ztrátu, ale stoupá více objem plazmy než množství červených krvinek, krev je tak naředěnější (dochází k tzv. hemodiluční anemii) a pokud už v počátku těhotenství nejsou hladiny železa dostatečně vysoké, ke konci může chybět. Silnější formy železa, které pak lékař předepíše, mohou působit nevolnosti a častěji zácpu (ta může zase negativně ovlivňovat polohu dítěte aj.), proto je vhodnější včas myslet na zdroje železa společně s vitaminem C pro jeho dobré vstřebávání a kyselinou listovou pro dobrý růst erytrocytů.
Co vše kopřiva umí podle Marisy – tradiční porodní báby a bylinářky z Kanárských ostrovů (která obdivuje velikost místních kopřiv )?
- zdroj železa, pomáhá při anémii
- vyživuje, remineralizuje – zdroj vápníku, hořčíku > pomáhá při křečích, tonizuje svalstvo při atrofii (pomáhá k ideální pružnosti svalů)
- pomáhá při regeneraci – poranění atd.
- výhodná jako zdroj minerálů také v šestinedělí (vývar pro chudé)
- protikrvácivá, ochrana cév – např. při špinění v počátku těhotenství atd.
- antibiotické účinky
- pomáhá při močových infekcích
- diuretická – močopudná – pomůže proti otokům
- snižuje krevní tlak
- antioxidační účinky
- pomáhá při zácpě – očista střev
- pomáhá při ekzémech nebo skvrnách na kůži
- chrání játra
- pomáhá snižovat hladinu cukru (např. při těhot. diabetu)
kopřivu sbíráme do 20.5. (později stoupá množství dusíkatých látek)
těhotné a kojící ženy mohou užívat kopřivu po dobu 21 dnů nebo při potížích (např. pokud mají málo železa). Měly by dostatečně pít. Kopřiva podporuje kojení (mlékotvorná bylina).
Více viz. skvělý lékař a bylinář Zbyněk Mlčoch:
0 komentářů